FBC Holly Springs
Friday, April 20, 2018

Committees

COMMITTEES

Finance & Personnel Committee - Seven members each - Three Year Term

All other committees - Minimum of FIVE members - Two Year Term

 

Members will rotate off at the end of August of the year their name appears under

 

 

 

NOMINATING COMMITTEE

 

 

Donna Allred

Sherry Calhoun

Greg Gresham

Jeanie Fant

 Billy Mack Kinard

Kyle Poole
Dustin Whitehead

 

 

 

 

ACTIVITY & FAMILY ENRICHMENT COMMITTEE (COMBINED)

 

2018

2019

 

 

Casey Hillmer

 

Carolyn Holbrook

Simpson Stroupe

 

Claire Johnson

Dustin Whitehead

 

 

 

 

 

 

FINANCE COMMITTEE (7 MEMBERS – THREE YEAR COMMITTEE)

 

2018

2019

 

Angie Vanzant

Linda Belk

Rod Childers

 

Carey Ward

 

 

2020

 

Judy Forester

Billy Mack Kinard

 Larry Whisenant

 

 

BUILDING, GROUNDS & PROPERTY COMMITTEE (COMBINED)

 

2018

2019

Simpson Stroupe

Doug Sorrell

Joe Fant

Billy Mack Kinard

Carey Ward

_____________________

Camille Shaw

 

John Ross House

 

 

 

 

NURSERY (EXT. SESSION/WORSHIP EVENTS) COMMITTEE

 

2018

2019

Billy Mack Kinard

LuAnn Gibson

Crystal McAlexander

Lacey Clancy

Thad Johnson

 

 

CHILDREN’S MINISTRY COMMITTEE

Subcommittees: Back to School & Fall Festival

 

2018

2019

Mollie Kinard

Ali Todd

Elaine Humphreys

Lee Todd

Shannon Hanggi

Jennifer Knox

 

 

 

HOSTESS COMMITTEE/ NEW MEMBER COMMITTEE

 

 

2018

2019

Shannon Hanggi

Tish Summerlin

Lynn Hogan

Judy Howell

Lisa Childers, Chair

Marilyn Winders

 

Sue Summar

 

 

 

 

 

 

 

PERSONNEL COMMITTEE (7 MEMBERS - THREE YEAR COMMITTEE)

 

2018

2019

2020

Thad Johnson

Tyler Clancy

Dale Jackson

John Paul Teel

Kevin Cavender

Carole Jean Taylor
    Tish Summerlin


 


PRAYER COMMITTEE

 

2018

2019

Martha Fitch

John Prothro

Jeanie Fant

Martha Prothro

 

Norma Jackson 


 

YOUNG AT HEART COMMITTEE

 

2018

2019

Judy Howell

Betty Fitch 

Sue Elliott

Dale Jackson

Joanne Boatwright

Terri Jackson 

 

 

 

 

YOUTH COMMITTEE

 

2018

2019

Cheri Simmons

Billy Mack Kinard

Simpson Stroupe

Jennifer Ward

Britney House

Casey Hillmer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAPTISMAL COMMITTEE

 

2018

2019

Betty Scott

 

Helen Mason

 

Patty Lusby

 

Billy Mack Kinard

 

Simpson Stroupe

 

 

 

 


BENEVOLENT COMMITTEE

 

2018

2019

Sherry Colhoun

 

LuAnn Gibson

 

Cheri Simmons

 

Shirley Cato

 

Bob Cato

 

 


FLOWERS COMMITTEE

2018  

2019

Donna Woods

Martha Elliott

Lisa Childers

Shannon Hanggi

Mollie Kinard

Tish Summerlin

 

 

 

 

 


GREETING COMMITTEE

 

2018

2019

Tannie Bryant

Milton Bell

David Sorrell

Noah Brumfield

Carolyn Thompson

 

 

 

 

LIBRARY COMMITTEE

 

2018

2019

Helen Mason

Jeanie Fant

Judy Howell

Janis Cavender
John Prothro
Martha Prothro

 

 

 


LORD’S SUPPER COMMITTEE

 

2018

2019

 David Childers

Carolyn Holbrook

 Sherry Childers

Dale Jackson

 

 

 

 

 

 

 

WED. NIGHT SUPPER COMMITTEE

 

2018

2019

Betty Fitch

Linda Belk

Patty Lusby

Milton Bell

 

Donald Pogue

 

 

WED. NIGHT CHILDREN’S MEAL COMMITTEE

 

2018

2019

Joe Johnson

Lynn Hogan

Donna Woods

Brenda Luther

Doris Smith

Martha Elliott